Furcsa karácsonyi hagyományok lesznek most terítéken a blogmas keretein belül. Mindenki tudja, hogy a karácsonyt sok helyen máshogyan ünneplik. Itt kis hazánkban, Magyarországon már decemberben elkezdik a házakat kidekorálni, de persze meg van a maga ideje a fa feldíszítésének is. Azonban vannak nagyon különleges és furcsa karácsonyi hagyományok szerte a világon. Most erről hoztam nektek egy kisebb listát.
Más országok például nem vesztegetik azzal az idejüket azzal, hogy olyan triviális dolgokon vitatkoznak, hogy még túl korai elkezdeni a ház díszítését vagy fontolgatják, de még a karácsonyi menü elkészítésén sem akarnak vitába keveredni. Ehelyett eldobják a cipőjüket, elrejtik a takarítóeszközöket, pókhálóval vagy kecskével díszítik a fáikat, de van olyan is, hogy a KFC-ben vacsoráznak.
Te kajálnál karácsony napján valamelyik gyorskajáldában? Amúgy a takarító eszközök elrejtése szuper jó ötlet.
Némelyik furcsa hagyomány több száz éves, néhány pedig pár évtizedes múltra tekint vissza, de mindegyik a helyi karácsonyi hagyományok szerves részévé vált. Felkészültetek a furcsaságokra?
1. Németország és Ausztria – A Krampus
Az osztrák-bajor alpesi folklórban a Krampus a Mikulás félelmetes barátja, egy ördögi lény, aki az egész ünnepi időszakban megbünteti a szemtelen gyerekeket. A mitikus, szőrös, patás és nagy szarvú fenevadat minden év december 5-én „ünneplik” Németország és Ausztria számos városában a Krampusnacht nevű fesztiválon, amelyet gyakran egy felvonulással jellemeznek, ahol több százan öltöznek be Krampusznak és üldözik egymást az utcákon.
2. Katalónia – Rönkök ürítésre
Van egy-két furcsa katalán hagyomány, ezek közül az egyik a caga tio vagy a „székelőnapló”. A karácsonyt megelőző két hétben egy kis rönkből egy vigyorgó teremtményt készítenek, amelyet az étkezőasztalra helyeznek. A rönköt minden nap meg kell etetni gyümölccsel, dióval, édességgel, mielőtt – szenteste – botokkal verik azt szét, kiürítve a finomságait. Egy másik ilyen témájú katalán szokás a caganer, egy kis (bocsi) szaró figura, amely a betlehemekben jelenik meg. Az elmúlt években a boltokban és a karácsonyi vásárokon árusított caganerek a régióban szinte bármilyen híresség formáját öltötték, Donald Trumptól a legkevésbé kedvenc rivális futballistáig.
3. Caracas – Korcsolyázás a templomba
Caracasban, Venezuela fővárosában a mulatozók az ünnepi időszakban görkorcsolyán utaznak a kora reggeli istentiszteletekre. Még az utakat is lezárják, különösen december 16 és a karácsony este közti reggelen.
4. Japán – sült csirke
A karácsony Japánban nem nemzeti ünnep, de ez nem akadályozza meg az embereket a megünneplésében. A Mikulásnak vagy Santa Kurohsunak állítólag harmadik szeme van, hogy szemmel tartsa a szemtelen gyerekeket. Továbbá a japán karácsonyi torta általában piskótából, tejszínhabból és eperből áll. A karácsonyi menü pedig sok japán életében a KFC fogásait jelent. Karácsony napján vagy annak környékén a KFC-be mennek és a hírek szerint a rendeléseket gyakran több, mint egy hónappal előre lefoglalják. Ez a legforgalmasabb hónapja a japán KFC-nek. Valamint ilyenkor kötelező náluk a randi, mert úgy hiszik, hogy aki nem randizik ezen az ünnepen, az egyedül marad jövőre is.
5. Portugália – A halottakra emlékezve
Portugáliában a vallásosabb karácsony az emlékezés időszaka is, mivel a családok szenteste (vagy néha karácsony reggelén) extra helyet helyeznek el az étkezőasztalnál az elhunyt rokonok számára. „Consoada” néven emlegetik a karácsonyt és úgy gondolják, hogy szerencsét hoz a családnak egy olyan étkezéssel, amely sózott tőkehalból, burgonyából és számos ottani desszertből áll.
6. Csehország – Cipődobás
Karácsonykor a cseh nők egy ügyes trükkel megjósolják szerelmi életüket a következő évre. A hajadon nők háttal állnak a bejárati ajtónak, és cipőt dobnak a vállukra. Ha egy cipő orra az ajtó felé mutat, a nő nagyon valószínű, hogy az esküvőjét tervezheti a következő évben.
7. Norvégia – Elrejti a seprűt
Norvégiában úgy gondolják, hogy a szenteste egybeesik a gonosz szellemek és boszorkányok érkezésével. Saját maguk védelmében a családok elrejtik a seprűjüket és a felmosót lefekvés előtt.
8. Grönland – Bálnabőr vacsorára
Grönland karácsonyi finomságai nagyon furcsák és gusztustalanok. A Mattak – nyers bálnabőr zsírral – az egyik főfogásuk. Egy másik a kiviak, amikor az aukot (kis madarat) fókabőrbe csomagolják, több hónapra eltemetik, majd lebomlása után megeszik. Ennél undorítóbbat hallott már valaki?
9. India – Mangófák
Hogy visszahozzam mindenki étvágyát. India lakosságának csak körülbelül 2,3 százaléka keresztény, de ez még mindig körülbelül 25 millió embernek számít. A napot éjféli misével és ajándékozással ünneplik, de fenyő vagy fenyő hiányában helyette banánfát és mangófát díszítenek. Érdekes és finom.
10. Skandinávia – Yule kecske
A hagyományos skandináv karácsonyi jelkép, a Yule kecske egy olyan szellem volt, amely az ünnepi időszak előtt megjelenik, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az ünneplést megfelelően hajtják végre. A későbbi évszázadokban a kecskének ajándékozó szerepe volt, mielőtt végül felváltotta a Mikulás. Manapság a szalmából készült kis kecskék népszerű fadíszek Skandináviában.
Meséljétek el nekem, a furcsa karácsonyi hagyományok közül kinek melyik szokás volt a kedvence? Én egyértelműen a japánok szokását bírom, valamint az indiai néphez is ellátogatnék. Érdekes volt amúgy ezeket a szokásokat összeszedni, segítségemre volt a google és a wikipedia.
A maga módján mindegyik érdekes. Hiszen akik ott élnek, nekik ez természetes. Talán a japánoknál maradnék én is. Karácsonyoztam már Ausztriában és Németországban is, bár nem vettem még részt a Krampusnacht fesztiválon. Nagyon szép náluk is az ünnep.
Nagyon érdekes volt más kultúrák szokásairól olvasni, szuper bejegyzés 😊
Nagyon érdekes lista lett. Van 1-2 amelyiket nem ismertem. 🙂
Azta, mik nem vannak. Japán szokást birnám én is. 😀
Hűha, hát némelyik elég bizarr és gusztustalan! De azért van köztük aranyos is. A cipőset pedig nem igazán értem, hisz azt úgy dobom, ahogy akarom, nem?!
Valamelyik skandináv országban (ha emlékeim nem csalnak, akkor a Feröer-szigeteken vagy Izlandon), karácsonykor kötelező könyvet adni az embernek, mert az hossz szerencsét, plusz hasznos dolog 😀
Nem hallottam még egyikről sem, nagyon érdekesek és furák🥲😁
Én tuti, hogy nem ennék karácsonykor gyorskaját, bár amúgy sem sűrűn szoktam. Fura lenne pont az ünnepek alatt KFC-t enni😅
Anno, amikor hasonló posztot, tán cikket írtam, több ilyen hagyományról olvastam, de a keletiekről nem igazán, szóval nekem ez újdonság volt, pl.: Japán, India. Bár utóbbival nincs gondom, sőt előbbivel sem, tekintve a KFC dolgot, Grönland azért na. Mivel északi ország, gondolom ez evidens, hogy náluk ez hogy alakul, de nekem annyira nem jön be. A többiről európai ország hagyományairól olvastam már 🙂 Nagyon jó kis poszt volt.
Mivel ismersz, egyértelműen nekem is Japán 😍 A KFC örületnek is van egy hagyománya a japánoknál, legalábbis mikor anno elkezdtem kicsit érdeklődni e irányában, mint te is tetted, akkor valami olyasmit olvastam, hogy náluk nem igazán van ünnepi asztal vagy vacsora stb. Sokszor éttermekbe mennek vagy rendelik házhoz az ételt. Egyedül talán a Miso leves az, amit csak kizárólag otthon főznek meg, no meg ugye a KFC.
Amelyeket össze írtál, nos vannak benne elég bízar, meg undi kategória, ám suliban ezekről így beszélgettünk, szóval nem lepet meg annyira. Még talán az India az amit szívesen kipróbálnék és laknék ott az ünnepek alatt.
Nagyon jó kis poszt lett, ügyes vagy ❤️