Szerettem volna jönni egy Valentin napi poszttal, amiben erről az egész őrületről mesélek egy kicsit, valamint azt is elárulom, hogy mi hogyan töltjük ezt a napot.
Valentin-nap storytime
Minden év február 14-én, az Egyesült Államokban és a világ más részein, édességet, virágokat és ajándékokat cserélünk szeretteink között, mindnyájan Szent Valentin nevében. De ki ez a titokzatos szent, és honnan származnak ezek a hagyományok? Ismerjétek meg az évszázados ünnepek történetét, az ókori római rituáléktól a viktoriánus Anglia szokásáig.
Szent Valentin legendája
A Valentin-nap története – és a védőszentjének története – rejtélyes. Tudjuk, hogy februárban már régóta ünneplik a romantika hónapját és a Szent Valentin-nap, amint ezt ma is ismerjük, mind keresztény, mind az ókori római hagyományokat tartalmazza. De ki volt Szent Valentin, és hogyan kapcsolódik hozzá az ősi rítus?
A katolikus egyház legalább három különböző szent nevét ismeri el, Valentine vagy Valentinus, akik mindannyian mártírok voltak. Az egyik legenda szerint Valentine egy pap volt, aki Rómában a harmadik században szolgált. Amikor II. Császár úgy döntött, hogy az egyedülálló férfiak jobb katonák voltak, mint azok, akiknek felesége és családja volt, ezért a fiatal férfiak házasságát tiltotta. Valentine, a rendelet igazságtalanságának felismerése után titokban is folytatta a fiatal szerelmeseinek házasságkötését. Amikor az akcióit felfedezték, Claudius elrendelte a halálát.
Más történetek azt sugallják, hogy Valentinet megölték azért, mert megpróbált segíteni a keresztényeknek megszökni a román börtönökből, ahol gyakran megverték és megkínozták őket. Van még egy harmadik legenda is, miszerint Valentine börtönben volt és ott beleszeretett egy fiatal lányba (egy börtönőr lányába) és a leveleiben úgy köszönt el tőle, hogy „a te Valentinod”.
Bár a valentin napi legendák elég homályosak, a történetek mindenkinek szimpatikusak, hősiesek vagy legalább is romantikusak. A középkorban, talán ennek a hírnévnek köszönhetően, Valentine Angliában és Franciaországban az egyik legnépszerűbb szent.
Érdekes ez a történet nem? Most pedig jöjjön egy kis személyes rész is ehhez a naphoz.
Mi hogyan ünnepeljük a Valentin-napot?
Már ha ünnepeljük. A hagyományunk az valami szíves étel (legyen az süti, torta, pizza vagy bármi), emellett szeretünk a fürdőszobába beköltözni és ott áztatni magunkat. Fürdősóval/fürdőbombával megfűszerezzük a vizet és egy üveg bor vagy pezsgő társaságában ellazulunk. Utána jöhet egy kis közös arcpakolás (vagy arcmaszk). Végül a napot összebújva, egy romantikus vagy épp hátborzongató, esetleg sci-fi, de lehet, hogy mese vagy vígjáték kategóriájú filmmel zárjuk.
Ha pedig érdekel bővebben, akkor a tavalyi Valentin-napi taget ajánlom elovlasásra.
Nektek, hogy szokott telni a Valentin-nap? Meséljetek nekem róla.
Bár nekem sok érdekességet nem hozott a Valentin napról írt rövid storyk, mert sajnos ezeket ismerem és a szakmám miatt tanultuk is nem is egyszer, szóval :’D Újdonság sajnos nem volt és nem hozott a számomra. Na meg, ugye ha az embert érdekli, úgyis utána néz a dolgoknak, ha érdekli egyáltalán a szitu. 😀 Ilyenkor talán kicsit a Bálintokat tudom sajnálni és azokat is akik pont ekkor születtek, mert azért szerintem elég pocsékul jön ki nekik ez a nap, legalábbis szerintem. 😀 Bár, a szülinaposok talán előnybe vannak, hogy ha van párjuk akkor duplán kapnak ajándékot a párjuktól-már akik tartják a Valentin természetesen-. A Névnap meg ugye max felköszöntik aztán jólvan, ha mázlija van akkor kap valami apróságot, de ennyi.
Nagyon aranyos a személyes kislovestorytok így valentin nap alkalmából, hogy ezt nektek hagyományává vált. ^-^ De szerintem nem csak ezekre a napokra kellene ilyesmire figyelnetek, hanem a nap minden napján-persze tudom hogy szoktatok xd- csak szív alakú dolgokat bármikor tudnátok pl csinálni, csak fel kell ahhoz már találni magunkat. 😀 🙂
Ettől függetlenül nagyon jó bejegyzés lett. ^^
Én sem örülnék, ha ezen a napon lenne a születés/névnapom, van egy ismerősöm, de szegénykém nem mindig jár jól. 😀
Köszi egyébként, és ahogy írtad is, mi sem ezen a napon tartunk kis szeánszokat, hagyományokat, de ilyenkor MÉG JOBBAN figyel az ember a másikra 🙂 Tudom, divat lett utálni mostanában mindent, de örülök annak, hogy vannak még olyanok, akik megragadnak minden alkalmat a szerelemre, szeretetre, ünneplésre.
Köszönöm a kommentet ♥